Thursday, July 14, 2005

Gas at $5.00 a gallon is cheaper than this


Crystal Light
Originally uploaded by mlehet.

Do you drink Crystal Light? I don't, but I passed this label in the grocery store, so I had to take it because it just shocked me so much!

In the grocery store, the label on the shelf will tell you how much the product is based on a typical unit of measure, i.e. ounce, pound, pints, gallons, etc.

That way you can easily compare products and see how much the price difference is based on product size, etc.

These were those little crystal light packets that you put in a bottle of water to just make "a serving" It works out that if you were to purchase this stuff by the pound (that's 16 ounces, you get 5 lbs in a bag of sugar so that's a good comparison) it's $137.00 a pound!

Now the funny thing is, how many ounces of water are typically in a bottle of water? 20, maybe 24. The instructions said, "Pour the contents of one package into 14 ounces of water." WTF

Check this out

Cost per gallon:
Chanel No. 5 Parfum: $45, 056
Revlon Nail Enamel: $983.04
Visine Advanced Eye Drops: $741.12
Vicks 44D Cough Syrup: $96.67
Coppertone SPF 45 sun-block lotion: $90.11
Pepto-Bismol: $58.52
Evian bottled water: $21.19
Mocha at Peaberry coffee (tax included): $22.28
Corona beer: $12.89
Snapple: $10.32
Tide liquid detergent: $8.39
Coca-Cola: $2.64
Tap water, Denver Water - .00186 cent for 11,000 gallons or less per month, including monthly service charge

2 comments:

Karen said...

Makes you think we should stop complaining about the price of gas, doesn't it?

captain_howdy_girl said...

That's just crazy